Почивка на море Почивка На море 2021 | Поморие | "ЕНЕВИ - Тристаен апартамент" - Поморие | Информация за курорта Поморие Добави в любими | Стартова страница
Преведи на:
За Поморие | Настаняване | Фотогалерия | Резервации | Книга за гости | Контакти
реклама от namore.info

Резервации

цена на нощувка
8-15 лв.


Направи резервация

Град Поморие (около 14 500 жители ) е разположен на тесен скалист полуостров, вдаден 3,5 км в Черно море, на 20 км от Бургас и на 18 км от Сл. Бряг. Градът е основан през IV в. пр. н. е. край соленото езеро наричано още от древните траки ``свещено`` заради лечебните му свойства. Климатичните условия са изключително благоприятни: продължително слънцегреене, до 2360 ч. годишно, средната юлска температура на въздуха и водата е 23,6°С.

Последователно редуващите се ветрове (бризи) от морето към сушата и от сушата към морето ритмично освежават въздуха. Атмосферното налягане е 76 мм живачен стълб. Сутрин, преди изгрев слънце въздухът е богат на озон и отрицателни йони, на ултравиолетови лъчи и йод, отделен в газообразно състояние от морските водорасли.

Поради бавното изстиване на морската вода есента е топла и продължителна. Средната есенна температура е 20,5°С. Снеговалежите са минимални, като снегът се задържа не повече от 5 -7 дни. От средата на октомври до началото на март морето затопля въздуха. Средната температура през пролетта е 14°С.

Курортът Поморие притежава уникална природна даденост, което го прави привлекателен обект за целогодишен отдих и лечение. Категорично е доказано, че по качества поморийската лиманна лечебна кал , добивана от соленото езеро, се нарежда между най-добрите в света. В модерната санаториална база с успех целогодишно се лекуват заболявания на опорно - двигателния апарат; гинекологични, хирургически и травматични, кожни, периферни нервни, неспецифични заболявания на дихателните органи, сърдечно-съдови, чернодробни и др.

В куророта Поморие морският бряг е нисък, песъчлив, с напълно открит хоризонт на изток и запад, защитен на север от Ст. Планина. Плажната ивица с площ от 18 700 кв. м, дълга около 7 км. и с богат на желязо пясък, опасва Поморийския залив. Тук понятието "далеч от плажа и морето" не съществува, защото те са част от жизнената, градска среда, което и придава изключителна атрактивност. Плиткото и равно крайбрежно морско дъно, със слаб наклон, без рифове и студени морски течения е безопасно за къпане . Градът е основан като гръцка колония с името Анхиало в края на V в.пр.Хр. Голяма част от жителите му били траки.

От самото си основаване, чак до началото на миналия век, той е от 0312145678/най-важните черноморски градове по българските земи. Особено голям разцвет достига по време на римското владичество. Тогава градът става епископски център и сече собствени монети.

От това време(III-IV в. сл. Хр.) е Тракийската куполна гробница - хероон, открита в покрайнините на днешно Поморие. През IX в. Анхиало влиза за първи път в пределите на българската държава. Малко по-късно (на 20 август 917 г.) цар Симеон Велики нанася историческо поражение на византийската армия в битката при река Ахелой. Впоследствие Анхиало често е преминавал от български във византийски ръце и обратно. Много важни битки между българи и византийци са се водили в покрайнините му през цялата ни средновековна история. Малко известно е (пра)българското име на Поморие - Тутхон.

Съдбата на Поморие (Анхиало) е да бъде често опожаряван и разрушаван. Разрушавали са го готи, авари; унищожавали са го убийствени пожари и природни бедствия, затова има малко запазени старинни сгради, въпреки многовековната история.

На 30 юли 1906 година големият гръцки град е запален и напълно унищожен за последен път в отговор на андартското клане в Загоричани, като повечето му жители са принудени да се изселят в Гърция, където основават селищата Неа Анхиалос, Анхиалос и Евксинуполис. През 1934 г. древното име Анхиало е заменено с Поморие.

В Поморие живеят много преселници от селата на Еминския дял на Стара планина - Горица, Гълъбец, Паницово, Гильовци, Страцин, Бата, но най-вече от Еркеч (днешно Козичино). Те са концентрирани в онази част на града, известна под наименованието "Квартала" или наричана от еркечлии "Юрдек махала" - съставляваща демографското ядро на града. Удобни транспортни връзки свързват Поморие с други градове и курорти. Аерогарата е само на 8 км. Близостта на Сл. Бряг и областния център Бургас увеличават възможностите за развлечения. Акваторията на Поморийския залив е предпочитана за ветроходни регати.

 

Официален сайт на Община Поморие: www.pomorie.org